Vyšetrenie CRP priamo v ambulancii - Všeobecný lekar pre dospelých - VH Medic

Prejsť na obsah

Vyšetrenie CRP priamo v ambulancii

MOHLO BY VÁS ZAUJAŤ
CRP  alebo  C- reaktívny proteín je bielkovina, ktorá sa vo zvýšenej miere tvorí v tele pacienta pri zápale bakteriálneho pôvodu, autoimunitných a reumatických ochoreniach. Čo je najdôležitejšie, výška CRP z krvi rozlíši, či sa jedná o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu a tým nám pomáha rozhodnúť sa o nutnosti antibiotickej liečby.
Pripomínam, že na vírusové ochorenia antibiotiká nezaberajú.

Použitie CRP je potrebné, ak pacient príde krátko po prepuknutí infekcie a nemá plne rozvinuté príznaky (nemá hnisavé mandle, na pľúcach/prieduškách nemá počuteľné chorobné fenomény...) alebo si potrebujeme overiť účinnosť už nasadenej antibiotickej liečby (po 24-48 hod dochádza k poklesu CRP).

Často sa stáva, že sa ma pacienti pýtajú prečo si toto vyšetrenie musia platiť, keď všetky zdravotné poisťovne vyšetrenie CRP hradia.
Moja odpoveď teda znie: zdravotné poisťovne Dôvera + VŠZP preplácajú vyšetrenie CRP z venoznej krvi (krv zo žily), čo znamená, že chorého pacienta objednáme   na odber na druhý deň ráno, krv pošleme do laboratória a výsledok máme až deň po odbere. Pacient teda miesto ležania v posteli musí do našej ambulancie ešte 2x prísť. Zdravotná poisťovňa Union prepláca len časť ceny vyšetrenia CRP z prsta. Testy na vyšetrenie CRP z prsta, ktoré Vám vieme vyhodnotiť priamo na ambulancii do 5 min, v ktorúkoľvek dennú dobu, keď  k nám prídete chorí, nám poisťovne nepreplácajú.
Bulharská 72 / Trnávka
821 04  Bratislava - Ružinov
+421 2 436 318 61
valer.husarovic1@gmail.com
Copyright 2020 © All rights reserved VH Medic, s.r.o.
Návrat na obsah